W dniach 31.01- 4.02.2022 r. miało miejsce kolejne międzynarodowe spotkanie projektowe w ramach dwuletniego projektu programu Erasmus+ „ Our Innovative Journey to Learning: STEAM”,  którego koordynatorem jest Agnieszka Kornas-Zuber z Zespołu Szkolno- Przedszkolnego w Brzeźnicy. W tym czasie goszczono nauczycieli z pięciu krajów partnerskich: Turcji, Serbii, Hiszpanii, Wielkiej Brytanii i Republiki Czeskiej. Ponieważ celem projektu jest między innymi rozwijanie zainteresowań i umiejętności  w zakresie przedmiotów ścisłych, uczestnicy spotkania eksplorowali świat nauki przekonując się, że przedmioty ścisłe mogą być fascynujące, łatwe do zrozumienia, a ich nauka może być jednocześnie zabawą.

            Pierwszego dnia goście zostali przywitani po staropolsku przez wszystkich nauczycieli i uczniów. Odbył się apel podczas którego dzieci z flagami w rękach i w języku angielskim przywitali się z delegacjami.  Kolejną atrakcją w tym dniu była prezentacja naszej szkoły oraz lekcje otwarte przygotowane przez nauczycielki: panią Celinę Jurczyszyn, Sylwię Szczuka, Anielę Nizołek i Bożenę Herman-Nowak.

W tym dniu odbyły się również warsztaty z arteterapii mające pokazać jak wielką rolę dla działań wychowawczych i estetycznych oraz moralnego rozwoju człowieka ma sztuka i  rozwój kreatywności. Warsztaty odbyły się pod kierunkiem Pani Sabiny Mikołajczyk.  Po tak inspirującym spotkaniu nadszedł czas na kolejne szkolenie, tym razem z programowania – SCRATCH. Warsztaty poprowadzili uczniowie z klasy IV i V pod kierunkiem nauczyciela informatyki Marzenny Mruk- Otulak. Był to krótki kurs programowania pozwalający na poznanie podstaw programowania w niecodzienny, innowacyjny sposób.

            Drugiego dnia spotkania uczestnicy wzięli udział w zajęciach w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Raciborzu na wydziale – Automatyka i Robotyka. Wykład przeprowadziły dr inż. Małgorzata Kuchta oraz dr Monika  Porwoł. Następnie grupa Erasmus poznała specyfikę uczelni, pracę studentów w zakresie projektowania układów automatyki przemysłowej opartej na elementach i układach machatronicznych: pneumatycznych, hydraulicznych i cyfrowych oraz zapoznali się z pracami inżynierskimi studentów.

Po południu międzynarodowa grupa spacerowała po Raciborzu, gdzie zobaczyła m.in. raciborski Rynek, zamek piastowski oraz muzeum.

            W środę, 02.02.2022  uczestnicy spotkania projektowego mieli okazję poznać Centrum SOWA w Raciborzu, gdzie poszukiwali i odkrywali pokłady własnej kreatywności . To ciekawe miejsce dało możliwość poszerzania kompetencji kluczowych uczestników projektu, pobudziła kreatywność oraz dała możliwość innego spojrzenia na świat. 

Doświadczenie to było doskonałym wstępem do warsztatów z robotyki, które odbyły się w naszej szkole. Celem warsztatów było pokazanie jak można rozwijać w dzieciach pasję do nauk ścisłych, pokazało również że dzieci poprzez budowę konstrukcji z klocków Lego, zabawę z robotami rozwijają wyobraźnię przestrzenną, uczą się rozpoznawania i zapamiętywania elementów, a także współpracy. Uczestnicy  programowali w prostym języku obrazkowym co powaliło im  rozwijać umiejętność logicznego myślenia, tworzenia algorytmów, a nauka poprzez doświadczenia  umożliwia  szybsze i trwalsze zapamiętanie. Warsztaty przygotowały: Pani Maria Koloch oraz Pani Celina Jurczyszyn.

            W przed ostatni dzień spotkania uczniowie wraz z gośćmi wyruszyli na wycieczkę do Wrocławia, która skierowana była w stronę nauk przyrodniczych. Poznali unikatowe centrum wiedzy o wodzie Hydropolis, łączące walory edukacyjne z nowoczesną formą wystawienniczą. Następnie poznali AFRYKARIUM, które prezentuje różnorodne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu, pod ogólnym hasłem „życiodajne wody Afryki”. Zarówno grupa Erasmus jak i uczniowie byli zachwyceni spotkaniem w tak fantastycznych miejscach.

Ostatni dzień spotkania w Polsce był podsumowaniem mobilności, która odbyła się w ZSP w Brzeźnicy. Uczestnikom wręczono certyfikaty uczestnictwa oraz drobne podarunki.

A.Z.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : https://www.naszraciborz.pl/site/art/1-aktualnosci/0-/94329-steam--piec-krajow-w-brzeznicy--foto-i-wideo-

 

Wszystkim uczestnikom, sponsorom oraz zaaangażowanym osobom serdecznie dziękujemy!!!

E.R.