W dniach 6-10 grudnia 2021 w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Brzeźnicy odbyło się międzynarodowe spotkanie projektowe Erasmus+ ” European Cultural Heritage to Develop Literacy Skills”. W spotkaniu wzięli udział nauczyciele z pięciu krajów partnerskich: Wielkiej Brytanii, Polski, Rumunii, Turcji i Włoch.

Polskę reprezentowały pani Agnieszka Kornas - Zuber - nauczycielka języka angielskiego oraz koordynator projektu oraz pani Marzenna Mruk-Otulak , nauczycielka informatyki oraz edukacji wczesnoszkolnej. Pierwszy dzień wizyty rozpoczął się od przywitania gości jak tradycja nakazuje chlebem i solą, a następnie hymnem Unii Europejskiej i prezentacją flag krajów europejskich. Po hymnie głos zabrał dyrektor szkoły, która przywitała wszystkich zgromadzonych gości. Imprezę inauguracyjną uświetnili uczniowie i przedszkolaki. Młodsi wnosili flagi, starsi w języku polskim, angielskim zaprezentowali szkołę, a najmłodsi członkowie naszej społeczności zaprezentowali tradycyjne polskie jasełka. Na zakończenie uroczystości zawitał do nas Święty Mikołaj, który obdarował naszych przyjaciół prezentami, nie zapominając również o naszych dzieciach. Nauczyciele zwiedzili w tym dniu szkołę, a następnie wzięli udział w lekcjach otwartych przygotowanych przez panią Celinę Jurczyszyn oraz Sylwię Szczuka. Kolejnym punktem dnia były warsztaty kukiełkowe, które przygotowała Maria Koloch. W trakcie kolejnych dni nauczyciele zwiedzili Kraków oraz nasze miasto Racibórz. Celem wizyt w tych miejscach było poznanie historii, kultury oraz legend polskich, które stanowiły podstawę pracy podczas kolejnych warsztatów, które odbyły się na terenie naszej placówki. Wielkim zainteresowaniem cieszyło się spotkanie z górnikami, którzy przybyli do naszej szkoły w ramach święta Barbórki. Całą akademię przygotowała wraz z przedszkolakami pani Sabina Mikołajczyk. Na podstawie tego spotkania uczniowie przygotowali film- legendę o Skarbniku, którą prezentowali gościom, posługując się językiem angielskim. Było to wprowadzenie naszych partnerów projektowych w temat tworzenia legend wykorzystując dostępne środki audiowizualne. Temat okazał się strzałem w dziesiątkę, ponieważ każda drużyna przygotowała, a następnie zaprezentowała bardzo interesujące legendy ze swojego kraju. Fantastyczną formą poznania naszej kultury okazało się wspólne ozdabianie pierników. Nasi uczniowie wraz z europejskimi drużynami ozdabiali świąteczne ciasteczka przy bożonarodzeniowej muzyce. Szkoła bardzo starannie przygotowała się do tego wydarzenia. Zajęcia tematyką i wystrojem klas nawiązywały do kultury krajów partnerskich tj. Rumunii, Turcji, Włoch, Polski oraz Wielkiej Brytanii. Goście byli zachwyceni przygotowanymi niespodziankami i wzruszeni polską gościnnością. Tydzień zakończył się podsumowanie pobytu w Polsce, zebraniem materiałów naszej pracy i podzieleniem się wrażeniami z całego spotkania. Na zakończenie goście otrzymali certyfikaty uczestnictwa w spotkaniu oraz prezenty. Było to dla nas ciekawe doświadczenie. Poznaliśmy nowych przyjaciół z innych krajów. Spotkanie odbyło się w bardzo twórczej i przyjaznej atmosferze. Nie obyło się bez elementów kulturowych i towarzyskich, poznawania specjałów kuchni polskiej oraz wymiany doświadczeń.

A.Z.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć : https://www.naszraciborz.pl/site/art/3-kultura-i-edukacja/0-/93199-kolejne-spotkanie-erasmus--w-szkole-w-brzeznicy?fbclid=IwAR2VIgsRN2RVnNOOeAjfezQ7A_V-4zZW2t3VpXD1gVfwojk8vIfGzN3HjNs 

Sedecznie dziękujemy wszystkim osobom (Nauczycielom, Rodzicom, Sponsorom), którzy przyczynili się do zorganizowania tak wspaniałej, niezapomnianej imprezy :) !!!

E.R.